1Antibacterial

   بر پایه ترکیبات ارگانیک و گیاهی “فاقد سمیت”

شرکت دانش بنیان بسپار توسعه یاران با آغاز فعالیت در زمینه تولید افزودنی های مورد استفاده در صنعت پلیمر و پلاستیک از سال ۱۳۹۲ اولین محصول خود را در این زمینه تحت عنوان افزودنی آنتی باکتریال ارگانیک تولید و به بازار عرضه نموده است. این محصول تحت عنوان افزودنی آنتی باکتریال سبز با اخذ تاییده از اداره غذا و دارو جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید مستربچ و کامپاند های آنتی باکتریال بر پایه پلیمر های ترموپلاستیک از دیگر محصولات تولید این شرکت می باشد

از ویژگی های این افزودنی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

افزودنی شرکت BTY عاری از هر گونه ماده مضر بوده و کاملا زیست سازگار، غیر سمی و ۱۰۰% ایمن می باشد.

عاری از مواد شیمیایی مضر نظیر تری کلوزان
امروزه استفاده از بایوساید های شیمیایی نظیر تری کلوزان و ایمیدازولینون ها به واسطه اثرات مضر بر سلامت بشر ممنوع شده است.

عاری از هر گونه فلزات سنگین
امروزه استفاده از نقره و نانو ذرات نقره مرسوم ترین راهکار جهت تولید محصولاتی با خواص آنتی میکروبیال است. اما تحقیقات نشان داده است که نسبت به تمام سلول های زیستی سمی بوده و به مرور مقاومت نسبت آنتی بیوتیک ها را افزایش می دهد. نانو ذرات نقره به راحتی از محصول آزاد شده و از طریق پوست جذب می شوند.

عاری از هر گونه نانو ذره
نانوذرات به واسطه سایز بسیار کوچکی که دارند اصولا از توان کنترل خارج شده و به راحتی از ماتریس خود خارج می گردند همین امر باعث کاهش کارایی آنها گشته و همچنین سبب بروز مشکلات زیست محیطی و به مخاطره انداختن سلامت عمومی جامعه می گردد.

زیست سازگار و ایمن
شرکت BTY در تولید این افزودنی از عناصر طبیعی که به طور روزمره مورد استفاده قرار گرفته و در اکثر مواد غذایی موجود می باشد استفاده نموده است.

بدون هیچگونه مهاجرت
تکنولوژی استفاده شده در تولید این افزودنی، آن را به گونه ای طراحی کرده است که هیچگونه مهاجرت و رهایشی از ماتریس به مرور زمان از خود نشان نمی دهد.

تولید شده از مواد مجاز
مواد استفاده شده در تولید این تکنولوژی همگی از جمله ترکیبات مجاز مورد استفاده در صنایع شیمیایی، پلاستیک، رنگ و رزین و نساجی می باشد.

اندازه ذرات پایین
اندازه ذرات پودر تولید شده در حد ۲۰ میکرون می باشد که همین امر نیز توزیع پذیری آن در حین کاربرد را مناسب می سازد.

قابل تایید توسط اتحادیه غذایی اروپا و امریکا
با توجه به اینکه در تکنولوژی تولید این افزودنی از مواد شیمیایی مضر استفاده نشده و مهاجرتی از ماتریس مشاهده نمی شود به همین دلیلی محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد.

قدرت بالای از بین بردن میکروارگانیسم ها
تکنولوژی استفاده شده در تولید این افزودنی، قدرت این افزودنی جهت از بردن میکروارگانیسم ها را چشمگیر کرده است. مطابق با استاندارد بین المللی ایزو ۲۲۱۹۶ و استاندارد داخلی ۱۰۹۰۰ این افزودنی قدرت از بین بردن بیش از ۹۹% میکروارگانیسم های موجود در تماس با ماتریس خود را دارد.
باکتری های استفاده در تست عبارتند از: استافیلیکوس آئوروس ( گرم مثبت) که مرسوم ترین باکتری در مسمویت های غذایی می باشد و همچنین باکتری اشریشیا کلی (گرم منفی) که مرسوم ترین باکتری در عفونت های پوستی و بیماری های تنفسی است.
در این تست نمونه هایی پلاستیکی با ابعاد ۵۰×۵۰×۱۰ میلی متر که حاوی این افزودنی میباشند تولید شده و همزمان نمونه هایی با ابعاد مذکور که عاری از افزودنی میباشند به عنوان نمونه شاهد نیز تهیه میگردد. میزان مشخصی باکتری بر روی هر دو نمونه قرار داده شده و در دمای ۳۵ درجه سانتیگراد تحت رطوبت بالای ۹۰ درصد به مدت ۲۴ ساعت در انکوباتور نگهداری میشوند. سپس بعد از این مدت نمونه ها ارزیابی شده و میزان باکتری ها شمارش میگردد. در نهایت با استفاده از معادله زیر درصد کشندگی نمونه های حاوی افزودنی آنتی میکروبیال محاسبه میگردد.
مطالعات کمی ما صرفا بر روی این دو باکتری نبوده و طیف دیگری از باکتری ها و قارچ ها و همچنین جلبک ها نیز مورد ارزیابی قرار گرفتن که عبارتند از:

سودوموناس آئروژینوزا، از مرسم ترین باکتری هایی که سبب بروز بیماری در انسان و حیوان شده و در خاک، آب موجود میباشد.
اسینتوباکتر بومانی، گونه ای از باکتری های بیماری زا هوازی می باشد که نسبت به اکثر آنتی بیوتیک ها مقاوم است.
انتروباکترکلوآکه، گونه ای از باکتری های بی هوازی بیماری زا میباشد.
کلستریدیوم سخت، گونه ای از باکتری های گرم مثبت می باشد که سبب اسهال و دیگر بیماری های روده میگردد.
کاندیدا آلبیکانس، مرسوم ترین نوع قارچ که سبب عفونت های دهانی و تناسلی میگردد.

سازگاری عالی با سلول های زنده
تست سازگاری (cytotoxicity) به منظور ارزیابی اثرات فیزیکی و بیولوژیکی یک ماده بر روی سلول های انسانی مورد بررسی قرار میگیرد. باکتری ها و سلول های انسانی تفاوت هایی با یکدیگر دارند که از آن جمله می توان به وجود دیواره سلولی در باکتری اشاره کرد که در سلولهای انسانی این دیوار وجود ندارد. در تکنولوژی حاضر قدرت از بردن باکتری ها به وجود همین دیواره بر می گردد که افزودنی تولیدی با شکستن این دیواره باعث نابودی باکتری می شود. با توجه به همین مساله افزودنی تولید شده هیچ گونه اثر زیان باری بر سلول های انسانی نداشته و کاملا غیر سمی و ایمن می باشد.
مطابق استاندارد بین المللی ایزو ۲۰۹-۵-۰۹۹۳ ارزیابی عدم سمیت این افزودنی بر روی سلول های فیبروپلاست موشی در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران انجام پذیرفت که نتایج آن نیز تایید کننده سازگاری بالای این افزودنی می باشد.
تست مهاجرت به منظور ارزیابی پایداری محصول و همچنین کاربرد پذیری آن جهت تماس با مواد غذایی را مورد بررسی قرار می دهد. مطابق با استاندارد (EU) No. 10/2011 میزان مهاجرت نمونه های پلاستیکی حاوی این افزودنی در محیط های زیر مورد ارزیابی قرار گرفت که بعد از ارزیابی و بررسی آزمون میزان مهاجرت بسیار پایین و ناچیزی مشاهده شد (کمتر از ۰٫۰۱ ppm) که قابل صرف نظر کردن می باشد.

کاربرد پذیری و فرایند پذیری بالا
این افزودنی به صورت پودر سفید رنگ و بدون بو می باشد که به واسطه ماهیت خنثی و غیر فعالی که دارا می باشد در اکثر ماتریس های پلیمری قابل استفاده است. این پودر در محدوده PH 4 تا ۹ قابل کاربرد است. پایداری حرارتی مناسبی داشته و تا دمای ۲۳۰ درجه سانتیگراد پایدار میباشد.
توزیع پذیری و قابلیت پخش عالی در ماتریس انواع رزین ها از جمله پلی استر، اپوکسی، وینیل استر، آکریلات ها، پلی یورتان، رزین های پایه آبی و غیره آن را گزینه بسیار مناسب جهت تولید انواع رنگ، چسب، کفپوش و پوشش های می سازد.
این افزودنی قابلیت کاربرد در انواع پلیمر های گرمانرم از جمله پلی پروپیلن (PP)، پلی اتیلن (PE)، پلی وینیل کلراید(PVC)، پلی استایرن (PS)، پلی یورتان (TPU)، پلی اتیلن وینیل استات (EVA)، پلی آکریلو نیتریل بوتادی ان استایرن (ABS) جهت تولید انواع محصولات تزریقی، اکستروژن، ترموفرمینگ، فیلم، فوم و غیره را دارا میباشد.

میزان مصرف پایین
با توجه به کارایی و عملکرد بالای این افزودنی میزان مصرف آن پایین بوده و به هیچ وجه بر روی خواص مکانیکی محصولات تولید شده اثر گذار نمی باشد. درصد بهینه مصرف این افزودنی بین ۰٫۲۵ الی ۰٫۵ درصد وزنی می باشد.