alev-geciktirici-sunum-1

flame-retardant-chemical-1315342

افزایش پایداری در برابر شعله “مختص پلی الفین ها”

………………………………………………

گسترش روز افزون پلاستیک ها در حوزه های مختلف سبب شده است که امروزه مطالعات گسترده ای در زمینه رفع معایب پلاستیک صورت پذیرد تا بتوان استفاده از آن ها را با حفظ ایمنی و امنیت روز به روز بیشتر نمود.
از جمله معایب ذاتی بیشتر پلیمر ها و پلاستیک ها مقاومت بسیار ضعیف آنها در برابر شعله و حریق می باشد که با توجه به ماهیت هیدروکربنی خود به راحتی شعله ور شده و محدودیت در کاربرد را به همراه دارند.
بهبود مقاومت در برابر اشتعال پذیری پلاستیک ها در چند دهه گذشته مطالعات بسیاری را به همراه داشته است و راهکارهای مختلفی جهت رفع این مشکل پیشنهاد شده است. استفاده از افزودنی ها به منظور افزایش مقاومت در برابر شعله از جمله مرسوم ترین راهکار پیشنهادی، امروزه بیش از پیش مورد استفاده قرار می گیرد.
افزودنی های ضد شعله و حریق با مکانیسم های مختلف بر اساس ساختار شیمیایی خود و همچنین ساختار شیمیایی پلیمر بستر می توانند منجر به کند سوزی و خود خاموش شوندگی پلیمر ها گردند.
افزودنی های ضد شعله موجود بر پایه نوع پلیمر مورد استفاده متفاوت می باشند به عنوان مثال برای پلیمر هایی نظیر پلی پروپیلن PP و یا پلی اتیلن PE نوع افزودنی مورد استفاده متفاوت است با پلیمر هایی نظیر پلی آمید PA و پلی کربنات PC و …
با توجه به مشکلات فرایندی اصولا افزودنی ها را یا به صورت مستربچ و یا به صورت کامپاند مورد استفاده قرار می دهند تا تولید کنندگان محصولات پلاستیک بیشترین کارایی را از خواص ضد شعله محصول خود بدست بیاورند.
لزوم پایبندی به استاندارد ها در حوزه های مختلف سبب شده است که استفاده از افزودنی های عاری از ترکیبات هالوژنه (هالوژن فری) بیشتر مورد استقبال قرار بگیرند.
آزمون ها و استاندارد های مختلفی جهت ارزابی ضد شعله بودن محصولات پلاستیکی تدوین شده اند که هر یک ویژگی های خاصی از شعله پذیری محصولات را ارزیابی می نمایند.
استاندارد UL94 که خود به بخش های مختلف V0-V1-V2 محصولات را تقسیم بندی می کند.
استاندارد glow wire که مقاومت محصولات پلاستیکی در برابر سیم ملتهب را در دماهای مختلف ارز یابی می نماید.
استاندارد needle test که تحت عنوان تست سوزنی شناخته شده است
کامپاند و مستربچ های تاخیراندازشعله شرکت بسپار توسعه یاران تحت برند BATOFLAME بر پایه ترکیبات ضد شعله هالوژنی و یا غیر هالوژنی تحت شرایط کاملا کنترل شده تولید می گردند.
کامپاند های ضد شعله تولید شده بر پایه پلی کربنات، پلی کربنات / ABS ، پلی آمید، پلی بوتیلن ترفتالات از خواص فیزیکی و مکانیکی خوبی جهت تولید انواع محصولات پلاستیکی برخوردار بوده و استاندارد های مورد درخواست تولید کنندگان را دارا می باشند.
مستربچ های ضد شعله بر پایه پلی اتیلن و پلی پروپیلن و پلی آمید نیز در سبد محصولات تولیدی شرکت می باشند.
همچنین پلی آمید الیاف دار ضد شعله و دیگر پلیمرهای الیافدار ضد شعله به عنوان محصولات استراتژیک شرکت با کیفیت و قیمت کاملا مناسب در سال اخیر تولید و عرضه بازار شده است.
حوزه های مختلف صنعت از جمله تولید کنندگان محصولات برق و الکترونیک، مخابرات، لوازم خانگی، قطعات مربوط به سیستم حمل و نقل جاده ای و ریلی از جمله بخش های مورد استفاده این محصولات می باشند.