PolycarbonateLensesImpactPlasticGlass

پلی کربنات به عنوان یک پلیمر مهندسی و خاص از جایگاه ویژه ای در صنعت برخوردار است. خواص بالای مکانیکی و ویژگی منحصر به فرد آن در برابر تست Glow wire کاربرد آن در صنعت برق و الکترونیک را چشمگیر کرده است.

شرکت بسپار توسعه یاران با در نظر گرفتن نیاز های صنعت به کامپاند های خاص ( BATOMER ) اقدام به تولید کامپاند های الیاف دار بر پایه پلی کربنات جهت تولید قطعات حوزه برق و الکترونیک و لوازم خانگی نموده است.

پلی کربنات الیاف دار با الیاف شیشه در رنج ۱۰ الی ۳۰% الیاف و همچنین پلی کربنات ضد شعله در حوزه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد که در حال حاضر در واحد تولیدی شرکت بسپار توسعه یاران تحت برند BATONAT تولید می گردد.

جهت دریافت اطلاعات فنی محصولات به قسمت مشخصات فنی مراجعه نمایید.

مزایا:

مقاومت ضربه بالا، شفافیت عالی، پایداری حرارتی از ۱۱۰ تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد، این پلیمر جذب آب نمی کند، پایداری ابعادی خوب، دوام بالا، خود خاموشی و اشتعال ناپذیری، مقاومت خوب در برابر انواع چسب ها.

پلی کربنات در مقایسه با سایر پلیمر ها از مقاومت در برابر ضربه بسیار بالاتری برخوردار می باشد.

polycarbonatestrengthgraph

معایب:

عدم مقاومت در برابر آمونیاک، آسیب پذیری در برابر قلیا ها، آمین ها، کتون ها، استرها

کاربردها:

پلی کربنات به دلیل مقاومت شیمیایی خوب به طور وسیعی در صنایع شیمیایی استفاده می شود. صنایع خودرو سازی، چراغ های اتومبیل، انباره باتری، لوازم برقی مانند دوشاخه و سرپیچ، لوازم خانگی، بطری های شیر و غذای اطفال، عدسی ها و عینک های طبی و ایمنی و آفتابی، دیسک های فشرده، شیشه ها و محفظه های ضد گلوله از جمله موارد استفاده از پلی کربنات می باشد.

طبق بررسی های آماری صورت گرفته بازار مصرف پلی کربنات تا سال ۲۰۲۴ در حوزه های مختلف به شرح زیر می باشد. که همین امر جایگاه خاص این پلیمر در صنعت را نشان می دهد.

polycarbonate-market

پلی کربنات به واسطه پایداری دمایی بالایی که دارد در بسیاری از کاربرد ها می تواند به عنوان جایگزینی برای پلیمر های مهندسی مورد استفاده قرار گیرد. پلی کربنات ضد شعله که مطابق با استاندارد های مورد نظر کیفیت V0 را دارا است میتواند در بسیاری از موارد به عنوان جایگزین پلی امید ضد شعله مورد استفاده قرار گیرد.

پلی کربنات ضد شعله تولید شده در شرکت بسپار توسعه یاران به صورت بی رنگ و خود رنگ قابل تولید بوده و خواص فیزیکی و مکانیکی آن در مقایسه با نمونه های وارداتی از کیفیت برابری برخوردار است.

کامپاند PC-ABS نیز به عنوان یکی از کامپاندهای پلی کربنات در صنایع مخابرات، لوازم خانگی، خودرو و برق مورد استقبال قرار گرفته است. این کامپاند از پلی کربنات در حالت عمومی با درصد ۶۵% پلی کربنات ۳۵% ABS در شرکت بسپار توسعه یاران تولید و عرضه می گردد.

همچنین گرید ضد شعله این کامپاند نیز قابل تولید می باشد.

حلال:

پلی کربنات در حلال های دی متیل فرمامیدDMF) Dimethylformamide) ، دی اکسان، پیریدین، کرزول و حل می گردد.

دانسیته:

۱٫۲۰ تا ۱٫۲۲ g/cm3

دمای ذوب (Tm):

برابر ۲۲۰ تا ۲۳۰ درجه سانتی گراد

دمای انتقال شیشه ای (Tg):

برابر ۱۵۰ درجه سانتی گراد

ویژگی های اشتعال (روش شناسایی آسان):

  • پلی کربنات در شعله می سوزد و بعد از حذف شعله به آهستگی خاموش می شود
  • شعله زرد – نارنجی دارد
  • دود سیاه همراه با ذرات کربن دارد
  • در شعله چکه می کند. (با قطرات درشت)
  • حباب های کوچک ایجاد شده و به سادگی رشته، رشته می شود
  • بوی سوختن آن مانند بوی فنل است